Důchodová reforma

Po dlouhá léta v českých zemích fungoval klasický model důchodového zajištění neproduktivní části obyvatelstva, mezi jejíž řady budeme jednou patřit i my. Tento model pracoval na průběžném financování a vyplácení dávek státem do rukou důchodců, ale ukazuje se, že je takový model dlouhodobě neudržitelný a je nutné vztyčit nový důchodový systém, který bude pevně stát na třech důchodových pilířích.

Důchodová reforma

Protože nadešel demografický obrat, je nutné transformovat důchodový systém od základu. Místo vysoké porodnosti a silné a početné skupiny pracujících a produkujících obyvatel, klesá porodnost a populace stárne, navíc se lidé dožívají čím dál tím vyššího věku. Odhady hovoří kupříkladu i o situaci, kdy za 40 let u nás bude více jak třetina obyvatel starší 60 let. To jednoznačně znamená, že náklady na důchody, které doteď živil stát, rapidně, skoro nepředstavitelně, rok od roku porostou. A vzhledem k celkové světové ekonomické situaci se stát od plného hrazení důchodů začíná stranit.

Teorie reformy

Teorie, na které funguje stávající systém důchodové reformy a celkového financování důchodů je vcelku jednoduchá. Spoř teď a budeš mít na důchod. Respektive, co nemusíš utratit nyní, si schovej na stáří. Protože s odstupující rolí státu se dá do budoucna ve stáří počítat pouze s nuznou chudobou, pokud se na důchod nepřipravíme už nyní.

V České republice ještě nedávno bylo přibližně pět milionů pracujících lidí a dva a půl milionu důchodců. Z toho plyne, že na jednoho důchodce „pracují“ dva lidé. Jak to bude ale za několik let? Už dnes připadá na jednoho důchodce spíše 1,8 ekonomicky aktivních lidí, v roce 2050 to bude asi 1,2 člověka. Proto je nutná reforma. Hned.

Tři pilíře

Mohlo by se zdát, že je hlavním cílem uspořit na důchodech vyplácených z klasického průběžného státního systému. To ovšem není zcela pravda, samozřejmě, že to šetří klasický systém, ale do budoucna se počítá s něčím jiným. Jde o rozložení rizika a umožnění lepších podmínek spoření na důchod pro co nejširší vrstvy obyvatelstva. Stát proto vytváří rovnou tři pilíře, které se stanou budoucím příjmem seniorů a důchodců. Budou totiž moci kombinovat, samozřejmě co nejúčelněji, výplaty penzí od státu se svým naspořeným kapitálem.

Do teď platící systém důchodového zabezpečení odváděl 28 procent z hrubé mzdy přímo na důchodové pojištění, odkud byly posléze čerpány dávky na důchody. Vedle toho bylo možné už od roku 1995 si dobrovolně spořit na penzi a vytvářet si tak jakýsi bonus.

Helena F.

Díky důchodové kalkulačce jsem si přesně spočítala, jaká mě čeká penze. Děkuji za tento skvělý nástroj, který mi opravdu pomohl!

Milan M.

Našel jsem zde všechny potřebné informace, které jsem hledal, před svým nástupem do starobního důchodu. Děkuji tvůrcům stránek.

Zdeněk K.

Ochotně mi odpověděli na všechny mé dotazy, které jsem vznesl. Vše jsem se dozvěděl do následujícího dne. Tuto stránku doporučuji.

Marcela N.

Online kalkulačka důchodu mi pomohla stanovit svůj důchod. Navíc mi poradili s veškerým nastavením, o kterém jsem nevěděla, jak na to.