Popisek důchodové kalkulačky z MPSV

Vítejte na stránce, kde vám podrobně vysvětlíme a vylíčíme, jak funguje důchodová kalkulačka a o co se vlastně jedná. Na internetu je totiž spousta samozvaných důchodových kalkulaček, které sice mohou vypočítat předpokládanou výši důchodu, ale často jsou neaktuální nebo neúplně. Proto plnou důvěru vkládejte jen v tu kalkulačku na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky.

Důchodová kalkulačka z MPSV

Ministerstvo provozuje celkem dvě kalkulačky, přičemž ta první je vyloženě základní a počítá s aktuální situací vyplácení důchodů a podle ní rozhoduje o výši budoucí důchodové dávky. Druhá, modernější a aktuálnější verze důchodové kalkulačky vám ukáže předpokládaný budoucí důchod. Stačí chvilka a pár čísel a výsledků z kalkulačky a sami uvidíte, jak je nutné, aby si každý sám spořil na stáří už nyní.

Protože ti občané, kterým je už dnes kolem třiceti let, musejí počítat s tím, že jejich důchody financované státem (z prvního důchodového pilíře) budou ve srovnání s jejich mzdou ze zaměstnání nižší, navíc bude jistě nižší i než ten, který dostávají důchodci dnes. O tom, že výše důchodu nebude nijak závratná, nás informuje například studie „Jaký důchod nás čeká?“. Podle ní mohou být v budoucnu důchody vyplácené státem až o 50 procent nižší.

Co vám důchodová kalkulačka z MPSV řekne?

Všechny zajímá skoro to samé a jediné - věk odchodu do důchodu a také výše důchodu. Oboje vám kalkulačka hravě prozradí, navíc bude finanční hodnoty přepočítávat na „současné ceny“, takže si výši důchodu můžete porovnat s aktuální mzdou.

Fungování kalkulačky z MPSV

Pro úplné pochopení a možnost pracovat s kalkulačkou dle všech jejích funkcí jsme si připravili krátký manuál, či spíše lexikon ke všem jejím hodnotám, které při práci s ní bude nutné vyplnit.

Nejprve si řekněme, že kalkulačka aktuálně počítá s tím, že počátek spoření (kalkulačka pracuje pro druhý pilíř důchodové reformy, který transformuje penzijní připojištění) je rok 2013.

V kalkulačce můžete navíc zohlednit i předpoklad o poklesu státních důchodů v budoucnosti, se kterým, jak se tak zdá, můžeme počítat skoro na jistotu.

Co vyplňujete v kalkulačce:

Rok narození – zde uveďte rok narození, podle toho vás kalkulačka rozřadí do tabulek, ze kterých zjistí, kdy půjdete do důchodu, jak dlouho můžete spořit a také které další hodnoty a přepočty se na vás vztahují.

Pohlaví – vyplácení důchodů stále počítá tak trochu s tím, že ženy do důchodu budou odcházet dříve, hlavně pokud zvolí možnost doplnit počet dětí, které mají. Počet dětí totiž hraje také roli. A pokud děti zatím nemáte, ale rozhodně je plánujete, můžete jejich počet uvést alespoň pro orientaci.

Hrubá mzda – v této kolonce uveďte hrubou mzdu, ale pozor, hrubá mzda není totéž, co vídáte na své výplatní pásce. Pro správné vyhodnocení výše důchodu pomocí kalkulačky z MPSV je důležité uvádět právě hrubou mzdu, ze které se pravidelně odvádí sociální pojištění a další položky.

Výnos – asi nejsložitější položka na seznamu, kterou je nutné pro dosažení výsledku vyplnit. Pro pochopení této položky stačí jen říct, že peníze, které spoříte, jsou ve fondech investovány a podle toho se očekává jejich výnos. Když si vybíráte spořitelnu, u které hodláte na důchod spořit, patrně vám nabídne dva ze čtyř státem navrhovaných fondů, přičemž každý z nich má jinou výnosnou hodnotu. Pro jednotlivé způsoby investování se pak očekává (opravdu očekávají, nelze je zaručit) přibližné rozmezí výnosu, které pak v kalkulačce zvolíte. Jedná se o následující fondy: fond státních dluhopisů (2-3 %), fond konzervativní (3-4 %), fond vyvážený (4-7 %) a fond dynamický (5-7 %).

Helena F.

Díky důchodové kalkulačce jsem si přesně spočítala, jaká mě čeká penze. Děkuji za tento skvělý nástroj, který mi opravdu pomohl!

Milan M.

Našel jsem zde všechny potřebné informace, které jsem hledal, před svým nástupem do starobního důchodu. Děkuji tvůrcům stránek.

Zdeněk K.

Ochotně mi odpověděli na všechny mé dotazy, které jsem vznesl. Vše jsem se dozvěděl do následujícího dne. Tuto stránku doporučuji.

Marcela N.

Online kalkulačka důchodu mi pomohla stanovit svůj důchod. Navíc mi poradili s veškerým nastavením, o kterém jsem nevěděla, jak na to.