Penzijní připojištění

Penzijní připojištění je u nás známé již opravdu delší dobu, ale až od roku 1994 dostal zákonitou podobu i v současné ústavě a rok na to vyšly na světlo první seriózní nabídky od spořitelen. Penzijní připojištění, jak sám název napovídá, dává možnost každému, aby si zajistil určité finanční zabezpečení pro nadcházející důchodový věk. Stát sice bude důchody vyplácet i v budoucnu, ale vzhledem k plánovanému snižovaní dotací pro důchodové fondy bude jistě výhodné mít pojištění, dávat si stranou a nespoléhat se pouze na státní systém důchodového zabezpečení.

Penzijní připojištění a jeho výhody

Prvně vás jistě zajímá, kdo se může připojistit k důchodu. Na důchod si touto cestou může spořit každý, kdo dosáhl alespoň osmnácti let a má trvalý pobyt na území ČR. Také ale platí, že případný žadatel o pojištění nesmí mít vedené penzijní připojištění u jiné společnosti.

Penzijní připojištění se počítá mezi nejzákladnější možnosti, jak se sám pro sebe může člověk připravovat na léta, kdy nebude mít trvalý příjem pramenící z jeho produktivity. Peníze se sice dají „odkládat stranou“, ale inflace by je dříve nebo později zbavila hodnoty, nebo by ji alespoň nepříjemně snížila. A právě penzijní pojištění se řadí mezi osvědčené konzervativní možnosti klientů, kteří své peníze ukládají na účty, kde jsou navyšovány o úroky, které minimalizují dopad inflace.

Cílem penzijního připojištění je umožnění každému občanovi České republiky zabezpečit se na důchod a to nejlépe ještě s předstihem. Navíc i s tou možností, že výši budoucí vyplácené částky si zvolí on sám. A co je ještě lepší, stát si je vědom, že dlouhodobé spoření je výhodné jak pro účastníky, tak i pro celou ekonomiku státu. Právě proto takové počínání všemožně podporuje, například finančními příspěvky.

Důchodová kalkulačka

Ještě dříve, než začnete s vlastním spořením skrze penzijní připojištění, je vhodné informovat se o výši odváděných (investovaných) dávek a výši výplat v důchodu. A samozřejmě o možnosti dosáhnout na státní příspěvky.

Prakticky na stránkách každé penzijní společnosti, která nabízí penzijní připojištění, naleznete u takovéhoto produktu rovnou i kalkulačku, kde si navolíte dobu odchodu do důchodu, délku spoření a jeho výši a kalkulačka vám to hravě spočítá. Stačí pak navštívit všechny spořitelny, o kterých do budoucna uvažujete, a udělat si kompletní obrázek o výši jejich nabídek. Existují samozřejmě i nezávislé kalkulačky na různých internetových serverech, ale tam si skoro nemůžete být jistí, zdali jsou právě teď aktuální, správné atd. Zkrátka mají jen hrubě informativní charakter.

Vyplácení penze

Při zařizování penzijního připojištění se dozajista setkáte s otázkou, jakou formou si budete přát vámi naspořené peníze vyplácet.

Máte hned několik možností, jak k tomu přistoupit. Penzijní fondy vždy nabízejí několik druhů penzí, které vám začnou vyplácet při naplnění podmínek, mezi které rozhodně patří dovršení důchodového věku, například. Penze se dá vyplácet buďto po menší částce do „neurčita“ a zbytek převést v rámci dědictví nebo vyplácet vyšší částku po dobu dvaceti let.

Samozřejmě je i možné namísto penze naspořené prostředky vybrat najednou ve formě jednorázového vyrovnání, popřípadě ještě před penzí v podobě odbytného.

Helena F.

Díky důchodové kalkulačce jsem si přesně spočítala, jaká mě čeká penze. Děkuji za tento skvělý nástroj, který mi opravdu pomohl!

Milan M.

Našel jsem zde všechny potřebné informace, které jsem hledal, před svým nástupem do starobního důchodu. Děkuji tvůrcům stránek.

Zdeněk K.

Ochotně mi odpověděli na všechny mé dotazy, které jsem vznesl. Vše jsem se dozvěděl do následujícího dne. Tuto stránku doporučuji.

Marcela N.

Online kalkulačka důchodu mi pomohla stanovit svůj důchod. Navíc mi poradili s veškerým nastavením, o kterém jsem nevěděla, jak na to.