Práce při důchodu

Pokud člověk pobírá řádný starobní důchod, nic mu nebrání v tom, aby dál pracoval nebo podnikal. Výjimkou je situace, kdy osoba pobírá předčasný důchod – v tom případě je její výdělečná činnost omezená.

Přiznání důchodu stále pracující osobě

Pokud je vám důchod vyplácen nově a vy jste stále výdělečně činní, je vhodné s novou situací seznámit vašeho zaměstnavatele. Pokud vás zaměstnavatel vyzve, abyste mu to sdělili, je dokonce vaší povinností tuto skutečnost nezatajovat.

Pokud zůstáváte u stejného zaměstnavatele, získáním důchodu pracovní smlouva (ať už určitá či neurčitá) nekončí. Pobírání důchodu nemá vliv na dobu dovolené. K ukončení pracovní činnosti je třeba stejných prostředků jako u kteréhokoli jiného zaměstnance.

Důchod při podnikání

Pokud při pobírání důchodu podnikáme nebo provádíme jinou samostatně výdělečnou činnost, jsme tedy OSVČ (osobou samostatně výdělečně činnou) vykonávající činnost vedlejší. Povinnost placení sociálního pojištění nastává teprve tehdy, když roční výdělek překročí určitou hranici.

Výhody výdělečné činnosti pro pobírání důchodu

Pokud nám zaměstnání, nebo jiná výdělečná činnost zajišťuje takový výdělek, že se podílíme na důchodovém pojištění (musíme platit sociální pojištění), vyplatí se požádat o zvýšení důchodové částky.

Při vydělávání menších částek při pobírání starobního důchodu tedy nehrozí nutnost platby sociálního pojištění, na druhou stranu však není možné uplatnit žádost o zvýšení důchodu.

Zrušení daňové slevy

Od roku 2013 není možné získat slevu základní daně z příjmu v případě, že si osoba pobírající starobní důchod přivydělává. V průměru tak důchodci přišli o 2000 korun na osobu.

Určité informace naznačují, že v zákoně se objevila mezera, a že v případě, kdy se lidé k 1. 1. odhlásili od pobírání důchodu i na jediný den, o slevu základní daně z příjmu nepřišli.

Helena F.

Díky důchodové kalkulačce jsem si přesně spočítala, jaká mě čeká penze. Děkuji za tento skvělý nástroj, který mi opravdu pomohl!

Milan M.

Našel jsem zde všechny potřebné informace, které jsem hledal, před svým nástupem do starobního důchodu. Děkuji tvůrcům stránek.

Zdeněk K.

Ochotně mi odpověděli na všechny mé dotazy, které jsem vznesl. Vše jsem se dozvěděl do následujícího dne. Tuto stránku doporučuji.

Marcela N.

Online kalkulačka důchodu mi pomohla stanovit svůj důchod. Navíc mi poradili s veškerým nastavením, o kterém jsem nevěděla, jak na to.